Na jó, hétfőn, az első home office napon mindent úgy próbáltam csinálni, mintha az irodában lettem volna. Még a kávémat is a szokott időben ittam meg, azzal a különbséggel, hogy nem kellett előtte 35 percet zötyögnöm a villamoson. De azért sminkeltem, felöltöztem, mert melegítőben én tuti nem leszek egész nap…
Az első pár nap az új élethelyzet előnyeinek próbálgatásáról szólt, de csütörtökön már azt éreztem, hogy valami nagyon, de nagyon hiányzik. Hiányoznak a valós emberi kapcsolatok, még a pénzügyes Marika is, aki a teakonyhában minden nap szúrós szemekkel néz rám és direkt elhúzza a mosogatást, ha látja, hogy én is oda indultam. De a legjobban a kis csapatommal való szoros kapcsolat hiányzik. Most sokkal jobban meggondolom, hogy kit és milyen ügyben hívok fel.
Sok munkavállaló most tapasztalja meg először, hogy milyen is a tartósan otthonról végzett munka, annak minden előnyével és hátrányával. HR szakemberként azzal tudjuk a kialakult helyzetben segíteni az általunk támogatott vezetőket, ha ösztökéljük őket, hogy néhány apró, de fontos intézkedéssel tartsák meg csapatuk tagjainak elkötelezettségét. Ehhez Jane Sparrow 9 tippjét ajánlom a figyelmetekbe:
Oké, hogy működik a VPN, végre használjuk a Zoom videokonferencia rendszert, de fontos a közös értékek, attitűdök megteremtése is, ami a produktív munkához nélkülözhetetlen.
Nagyon jó az elkötelezett munkavállaló, de ha valaki rendszeresen éjjel levelezik, összecsúsznak a délelőttök, délutánok és éjszakák, az hamarosan kiégéshez vezethet.
Egyezzen meg a csapat a virtuális kapcsolattartás szabályairól. Mindig be kell, hogy jelentkezve legyél? Vagy ha elmélyülten dolgozol elég, ha visszaírsz egy üzenetet, hogy „Rögtön hívlak!” Ezeket nem árt az elején tisztázni!
Az otthoni munka sokkal inkább feladatra koncentrált és formálisabb, mint amit eddig megszoktunk. Adjunk teret kollégáinknak a társadalmi kapcsolataik fenntartásához. Erre megoldás lehet a virtuális csapat bejelentkezés a nap elején és végén.
Ami működik az irodában, nem biztos, hogy a virtuális térben is ugyanolyan hatékony. A hosszú meetingek helyett jöjjenek a rövid, de annál strukturáltabb online meetingek! Figyeljünk, hogy a csapatból senki ne vesszen el csak azért, mert fizikailag nem vagyunk jelen!
Kollégáink érzéseinek megismerése még nehezebb az online térben. Kérdezzünk rá rendszeresen, hogy hogy érzik magukat és köszönjük meg erőfeszítéseiket, hogy ebben az új élethelyzetben is megtesznek mindent a cég sikeréért!
Mindenkinek megvan a preferált kikapcsolódási formája, de a munka során ösztönözzük kollégáinkat, hogy tartsanak rendszeresen szünetet, mozogjanak vagy szívjanak friss levegőt. A kekszek és más nasik helyett jobban pörög az agy az egészséges rágcsálnivalóktól. Most mindenki megteheti, hogy benyúl a hűtőbe egy kis répáért.
Hatalmas felelősség hárul most a vezetőkre, hogy megfelelően támogassák, coach-olják és összekapcsolják kollégáik munkáját. Példaképként is szolgálnak, hisz sokak számára ez az új helyzet teljesen járatlan új talajt jelent. Ösztönözd a vezetőidet, hogy naponta legalább 2-2 emberrel beszéljenek egy 10 perces bejelentkezés formájában.
Bezártak az iskolák és óvodák. Amely családot ez érint, garantálhatjuk, hogy kollégánknak valószínűleg sokkal több fronton kell helytállnia a nap folyamán, mint korábban. Legyünk megértőek, együttműködőek és kreatívak ebben a helyzetben is! Fel lehet készülni, hogy néha egy apróság belesír a legkomolyabb témákba is.