A régi Munka Törvénykönyve előírta, hogy a munkaviszonnyal kapcsolatos jognyilatkozatokat alaki kötöttség nélkül lehet megtenni, ha törvény vagy a felek megállapodása másként nem rendelkezik. Jognyilatkozat például a felmondás közlése egy érintett munkavállalóval. A felmondás szövegének nincsenek kötelezően előírt részei. Ha hr-esként azt a feladatot kapod, hogy egy kollégának felmondással meg kell szüntetni a munkaviszonyát, ezt csak írásban teheted meg a törvény szerint.
Fontos tudnod, hogy a felmondás akkor tekinthető közöltnek, ha az érintett kollégának szóban elmondtad, hogy megváltok tőle és ezután átadtad a dokumentumot. A feladatot akkor is teljesítettnek veheted, ha az írásba foglalt felmondás átvételét a kolléga megtagadja, vagy szándékosan megakadályozza: erről jegyzőkönyvet célszerű felvenni.
A felmondás az érintettel történt közléssel válik hatályossá. Mi van, ha erről nem vettél fel jegyzőkönyvet? A jegyzőkönyv az átvétel megtagadásának, illetve szándékos megakadályozásának bizonyítását célozza. Ha nincs jegyzőkönyv, van lehetőséged arra, hogy más módon bizonyítsd a munkavállaló magatartását és azt, hogy közöltétek vele. Ne legyél egyedül, amikor felmondást közölsz valakivel!
Az új Munka Törvénykönyve már nem utal a jegyzőkönyvre. Újdonság, hogy a törvény lehetővé teszi az elektronikus dokumentum útján történő közlést is. Az elektronikus dokumentum akkor tekinthető közöltnek, ha az az érintett részére hozzáférhetővé vált. Akkor válik hozzáférhetővé, amikor a kollégának lehetősége nyílik a dokumentum tartalmának megismerésére. Mondhatja persze, hogy nem volt olyan helyzetben, hogy megismerhesse a dokumentum tartalmát. Ilyenkor nektek kell bizonyítani, hogy valóban megtörtént a közlés.
Postára is adhatod a felmondást: ha tértivevényes, ajánlott levélben teszed, nem lesz gond. A törvény ugyanis a postai úton történő tértivevényes küldeményként való kézbesítés esetén úgynevezett kézbesítési vélelmet állít fel. Ez azt jelenti, hogy a törvényben meghatározott feltételek bekövetkezése esetén a felmondást kézbesítettnek kell tekinteni.
Figyelj arra, hogy ha próbaidő alatt szüntetitek meg valakinek a munkaviszonyát, akkor az azonnal hatályba lép. Viszont csak akkor érvényes, ha valóban tart még a próbaidő. Emiatt nem elegendő a dokumentum próbaidőn belül postára adása.
A megoldásokért görgess lejjebb!