Az eredményesen működő csapat egyik legfontosabb feltétele a pszichológiai biztonság. A magasabb szintű pszichológiai biztonsággal rendelkező csapatok tagjai kisebb eséllyel lépnek ki a cégtől, több pénzt hoznak, és kétszer olyan gyakran tartják őket eredményesnek a felső vezetők.
A „pszichológiai biztonság” fogalmát Amy Edmondson, a Harvard Egyetem szervezetiviselkedés-kutatója vezette be elsőként. Úgy definiálta, mint
„a csapattagok közös meggyőződése arra vonatkozóan, hogy a csapat biztonságos közeg a személyes kockázatvállaláshoz”.
A csapattagok jelenlétében kockázatot vállalni nagyon egyszerű dolognak tűnik. De ha felteszünk egy olyan alapvető kérdést, mint például „Mi a célja ennek a projektnek?”, azzal azt a látszatot kelthetjük, mintha egyáltalán nem lennénk képben a dolgokról. Könnyebb inkább a kérdés tisztázása nélkül továbbmenni, hogy ne tűnjön az ember a többiek szemében tájékozatlannak.
Felmerül a kérdés, hogy a vállalata rendelkezik-e pszichológiai biztonsággal – Ha igen, akkor további kérdés, hogy milyen szintű és hatékonyságú pszichológiai biztonsággal működik a szervezet? Ilyen és hasonló kérdések megválaszoláshoz fontos megérteni a pszichológiai biztonság mérésének módját és eszközeit.
Mi a pszichológiai biztonság?
A Center for Creative Leadership meghatározása szerint a munkahelyi pszichológiai biztonság fogalma az alkalmazottak meggyőződésére utal, miszerint tisztában vannak azzal, hogy semmilyen retorzió nem érheti őket azért, ha megfogalmazzák kérdéseiket, aggodalmaikat, a szervezet vélt vagy valós hibáit.
Ahogy Amy Edmondson, a Harvard Business School munkatársa szerint ez a közös meggyőződés teszi lehetővé, hogy akár segítségért forduljunk a kollégáinkhoz, akár elismerjük őszintén a hibáin két, akár kritikai észrevételeket fogalmazzunk meg, anélkül, hogy szoronganunk vagy félnünk kellene ezek miatt.
Néhány példa a pszichológiai biztonságra:
A rendkívül hatékony csapatok létrehozásához a szervezeteknek két dolgot kell engedélyezniük:
Ez a két elem összekapcsolódik, és kapcsolatuk jobban megérthető az Amy Admonson által létrehozott következő modell segítségével:
Hogy hogyan mérhető a pszichológiai biztonság a munkahelyünkön megtudhatod legközelebb a cikk folytatásából.
Az eredeti írást itt találod: